Backlink Stratejisi

Backlink nedir? Backlink, bir web sitesine başka bir web sitesinden verilmiş olan dış bağlantılardır. Bir referans sistemi gibi düşünülebilir. Bir başka web sitesi, sizin web sitenize bir bağlantı veriyor ise bir backlink edinmiş olursunuz. Gerçek hayattaki referans sisteminin, dijitaldeki karşılığı olarak düşünülebilir. Doğru backlink stratejisi ile web sitenizin yükselişinde kayda değer başarılar elde edebilir ve organik trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Google, her backlinki siteniz için bir “puan” olarak yorumlar. Aldığınız her kaliteli backlink, sizin sitenizin puanına (otoritesine) artı olarak eklenmektedir. Aldığınız olumlu puanlar ile sitenizin otoritesini ve Google’daki varlığını besleyebilirsiniz.

Temelde bir web sitesinden, bir bağlantıya sahip olduğunuzda, o sitenin size referans olmasını sağlamış olursunuz. Dolayısıyla Google’a, siteniz için bu içerik (sayfa) değerli, güvenilir ve faydalı mesajı vermiş olursunuz. Site içerisinde yapılan çalışmaların yanı sıra, backlink çalışmalarının önemli destekçiler olduğunu kavramak gerekir. Site içerisinde yapılan ve yapılacak olan çalışmalar tek başına yeterli olmayabilir. Backlinkler ile düzenli olarak backlink edinimi sağlanarak SEO skorunun yükseltilmesi amaçlanmalıdır. Efzen ekibi olarak, siteniz için kaliteli ve otoriter backlink siteleri ile backlink stratejinizi kurguluyoruz. Harici olarak sitenin SEO otoritesini düşürebilecek ve site için olumsuz etki doğurabilecek zararlı backlinklerin de analizinin gerçekleştirilmesi ve temizlenmesi önem arz etmektedir. Siteniz için düzenli olarak spam ve zararlı backlink analizleri gerçekleştiriyor ve zararlı bağlantıları reddediyoruz.

İyi Bir Backlink Stratejisi Neden Önemli?

İyi bir backlink stratejisi, web sitenizin Google’daki organik varlığını iyileştirmenin en temel yollarındandır. Aşağıda 5 maddede iyi bir backlink stratejisinin web sitenize katkılarını gözlemleyebilirsiniz. 

1.SEO Skoru 

Her web sitesinin, arama motorları ve Google gözünde bir puanlamaya sahiptir. Google veya diğer arama motorları, bu puanlamayı bize direkt olarak göstermese de birden çok SEO aracı ile bu puanlamayı analiz edebiliriz. Moz Rank, Ahrefs Rank vb. araçlar ile web sitenizin SEO skorunu takip edebilirsiniz. İyi bir backlink stratejisi, sitenizin SEO Skorunu (SEO Otoritesini) yükseltmenin yollarından biridir. 

2.Ortalama Konum 

Web sitemizin arama sonuçlarındaki varlığını analiz etmek için anahtar kelimeleri kullanırız. Anahtar kelimelerin analizini gerçekleştirirken kelimenin değil, sayfanın sıralaması olduğunu unutmamak gerekir. Google’da var olan ve hedeflediğimiz sayfaların ortalama konumlarını iyileştirmek için iyi bir backlink stratejisi gerekir. 

3.Dolaylı Tıklamalar 

Web sitenize alınacak popüler backlinkler, dolaylı tıklamalar ile trafik akışı sağlayabilir. Backlinkler yoluyla kısmi yönlendirmeler elde edilebilir. 

4.İlişkilendirme 

Web sitenizi, sunduğunuz hizmet veya ürün bağlamında ilişkilendirmek için backlinklere ihtiyaç duyarız. Web sitenizin alakalı olduğu diğer web sitelerinden backlink edinmek faydalı olabilir. 

5.Dizine Ekleme 

Web sitenizin dizine eklenme ve arama motorları tarafından keşfedilme hızını arttırmanın yollarından bir tanesi de iyi bir backlink stratejisidir. Web sitenizin arama motorları tarafından daha hızlı keşfedilmesine yardımcı olur. 

Referanslarımıza
göz atmak ister misiniz?