E-Ticaret SEO

E-Ticaret Seo Nedir?

SEO ( Search Engine Optimization); kısaca Arama Motoru Optimizasyonu olarak tanımlanır. Web sitenin arama motorlarınca daha kolay taranması ve dizine eklenmesi kapsamında yapılan çalışmaların tümünü ifade eder.
E-Ticaret SEO ise; online alışveriş sitelerinin arama motoru sonuçlarında görünür olmasını sağlayan, web sitesine daha çok trafik çekmeyi amaçlayan ve gelen kullanıcı davranışının alışverişe dönmesini tetikleyen çalışmaların bütünüdür.

e-ticaret

E-Ticaret SEO Neden Önemlidir?

Markaların ve e-ticaret sitelerinin hem bilinirlik oluşturması, hem arama motorlarınca görünür olması E-Ticaret SEO çalışması ile mümkündür. Gerçekleştirilen çalışmalar, markanın sunduğu ürün veya hizmeti kullanıcıya en doğru biçimde aktarmayı hedeflerken, asıl amaç trafik ve satış odaklıdır. E-Ticaret SEO çalışması yapılan siteler, daha çok kullanıcıya hitap etmesi ve kullanıcının aradığı ürünü bulmasıyla birlikte alışveriş davranışını olumlu yönde etkilemeyi baz alır.
Gerçekleştirilen E-Ticaret SEO çalışmaları kapsamında daha çok görünürlük, daha çok trafik ve bunun paralelinde daha çok satış söz konusudur.
E-Ticaret SEO çalışması ile minimum maliyetle arama sonuçlarında görünür olmak hedeflenir. Bu da

E-Ticaret SEO Nasıl Yapılır?

  • Öncelikli olarak E-Ticaret SEO’nun temeli, sitenin https ye geçiş yapmasıyla başlamalıdır. Sunucu ve verici arasında tüm verilerin şifrelenmesi; HTTPS ile daha güvenlidir. Bu noktada Https için SSL Dijital Sertifika gereklidir.
  • Ürün sayfaları için 301 yönlendirme kullanılmalıdır.
  • Her sayfanın başlığı kendi özelinde olmalıdır. Bu yüzden sayfa başlıkları kullanımı göz ardı edilmemelidir.
  • Ürün sayfalarında detaylara yer verilmelidir.
  • Kategori sayfalarında yer alan ürün stokları (ürün sayısı) yeterli olmalıdır.
  • Meta tag ler son derece önemlidir. Her sayfa için meta title ve descripton kısmı kendi özelinde belirlenen keywordler kapsamında doldurulmalıdır.
  • Sayfa URL’leri ise ilgili keywordlerden oluşmalıdır. Bu şekilde sayfaların daha doğru biçimde indeks alması sağlanacaktır.
  • Sitedeki kopya sayfalar tespit edilerek ortadan kaldırılmalıdır

Referanslarımıza
göz atmak ister misiniz?