SEO İçerikleri (SEO Contents)

SEO uyumlu içerik hazırlamanın temel kuralları bulunmaktadır. Adım adım ilerlenecek olursa;

  • Planlama
  • Anahtar kelime seçimi
  • Özgünlük
  • Bilgi Odaklı Tanımlar
  • İçeriğin Uzunluğu
  • Hedeflenen Sayfaya Uyumlu İçerik
  • Kaliteli içerik

Planla..

Arama motorlarında hedeflenen trafiği elde etmek ve üst sıralarda yer alarak daha çok kullanıcıya hitap etmek için SEO metinlerinin hazırlanma aşamasında doğru planlama yapmak gerekir. Buna doğru strateji ile ilerleme de denilebilir. Öncelikli olarak hitap edilecek hedef kitleyi belirlemek, planlamanın ilk adımıdır. Doğru kullanıcıya aradığı “doğru bilgiyi” sunmak, SEO içeriklerinin en önemli kriteridir. Bu noktada ilgili sayfaya uygun içerik planlaması ve kullanıcı hedeflemesi yapmak gerekir.

Anahtar Kelime Seçimi..

SEO uyumlu metinlerde ilk kriter anahtar kelime seçimidir. Markanın sunduğu hizmet veya ürün grubuyla uyumlu anahtar kelimeler üzerinde çalışmak doğru bir adımdır. Sonraki odak nokta ise kelimelerin arama hacimleri olmalıdır. Arama hacmi yüksek ve ilgili sayfa ile uyumlu kelimeler belirlendikten sonra SEO metin başlıkları oluşturulmalıdır. Bu noktada belirlenen kelimelere, başlıklarda ve metin içerisinde %2-%3 oranında yer verilmelidir. Anahtar kelimeleri destekleyecek kelime varyantlarının da alt başlık ve metin içerisinde kullanılması gerekir.

Özgünlük

Özgünlük; SEO uyumlu içeriklerin en önemli odak noktasıdır. Çünkü arama motorları için özgün içerik, daima diğerlerinin arasından sıyrılarak bir adım öne geçmektedir.. Bu noktada alakalı, özgün ve bilgi odaklı içerikler Google nezdinde değerlidir.

Bilgi Odaklı Tanımlar

SEO içeriklerinin temel taşını oluşturan detayların başında bilgi odaklı tanımlamalar gelmektedir. Kullanıcının ulaşmak istediği bilgiyi net ve anlaşılır bir dille vermek gerekir. İlgili sektörle alakalı kullanıcılar tarafından merak edilen sorulara yanıt sunmak, SEO metinlerinin temelini oluşturur.

SEO

İçeriğin Uzunluğu

SEO içeriklerinde uzunluk son derece önemlidir. SEO uyumlu metinlerin uzunluğu ne çok fazla ne de çok az olmalıdır.Kullanıcıyı sıkmayacak düzeyde, 250-300 kelime aralığı yeterli olacaktır.

Hedeflenen Sayfaya Uyumlu/Alakalı İçerik

SEO metni hazırlanan sayfa için alakalı ve uyumlu içerikler, SEO metinlerinin önemli kriterleri arasındadır. Markadan ve sayfadan bağımsız hiçbir bilgi kullanılmamalıdır. Bu nokta her daim alakalı ve özgün içerik stratejisi benimsenmelidir.

Kaliteli İçerik

Kaliteli içerik kapsamında en çok dikkat edilmesi gereken nokta kuşkusuz özgünlüktür. Özgün bir içeriğin yanı sıra tekrara düşmemek de önem arz etmektedir. SEO uyumlu kaliteli içeriklerde kullanıcıyı sıkmadan, aradığı bilgiyi sunmak son derece önemli bir kriterdir. Yukarıda maddelenen her detay, kaliteli içeriğin temelini oluşturmaktadır.

Referanslarımıza
göz atmak ister misiniz?